Droga Krzyżowa zaczyna się niedaleko wschodniej Bramy św. Szczepana, przebiega wzdłuż ulicy Via Dolorosa i kończy się w Bazylice Grobu Świętego. Przebieg Drogi Krzyżowej ostatecznie został ustalony dopiero XIVw. przez franciszkanów, którzy oprowadzali pątników po miejscach upamiętniających mękę Chrystusa. Dodatkowo trzeba stwierdzić, że ulice z czasów Chrystusa znajdują się obecnie kilka metrów pod ziemią i tylko niektóre ich fragmenty z tamtych czasów są odsłonięte i udostępnione turystom.
Droga wiedzie głównie wzdłuż straganów, szczególnie począwszy od stacji V położonej mniej więcej w połowie Via Dolorosa, której długość liczy około 1 km. Kolejne stacje zaznaczone są na ścianach budynków w postaci wypukłych tarcz ciemnego koloru, na których wypisano ich numery. Mimo, że ciężko je czasami dostrzec, to jednak większe skupiska wiernych pozwalają przypuszczać, że w pobliżu znajduje się kolejna stacja Drogi Krzyżowej.
Stacja I – Pan Jezus na śmierć skazany
Według tradycji Jezus został skazany na śmierć w twierdzy Antonia, na północ od terenu świątyni. Dziś na tym miejscu wybudowano szkołę Omara (Umarija) dla palestyńskich dzieci. Teren szkoły jest przeważnie niedostępny, ale podobno jeśli się poprosi można wejść na dziedziniec. Do szkoły wchodzi się przez charakterystyczne niebieski drzwi (po prawej stronie na zdjęciu)
Oznaczenie stacji I jest po przeciwległej stronie szkoły przy wejściu do franciszkańskiego klasztoru Ubiczowania. To tutaj można wejść do kaplicy II stacji. Sama stacja II znajduje się nieco dalej, idąc wzdłuż Via Dolorosa.
Stacja II – Pan Jezus bierze krzyż na ramiona
Stacja II znajduje się kilkadziesiąt metrów za stacją I.
Do kaplicy stacji II można wejść wcześniej od strony franciszkańskiego klasztoru Ubiczowania tuż przy znaku stacji I.
Droga prowadzi dalej prosto aż do skrzyżowania z ulicą El Wad odchodzącą od Bramy Damasceńskiej.
Stacja III – Pan Jezus upada pod krzyżem po raz pierwszy
Tuż przy Hospicjum Austriackim Droga Krzyżowa skręca w lewo w ulicę El Wad (ulica Doliny). Tutaj znajdują się blisko siebie dwie stacje III i IV.Wystrój kaplicy stacji II ufundowali polscy żołnierze armii Andersa. Rzeźbę Chrystusa wykonał polski artysta, żołnierz Tadeusz Zieliński.
Stacja IV – Pan Jezus spotyka swą Matkę
Kilka metrów od stacji III znajduje się stacja IV gdzie Chrystus spotkał Matkę. Znajduje się tutaj kaplica z rzeźbą upamiętniającą ten moment.
Stacja V – Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi
Po kilkudziesięciu metrach, idąc ulicą El Wad należy skręcić w prawo tuż przy stacji V.
Kaplica stacji V jest pod opieką franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej. Od tej stacji Droga Krzyżowa przebiega wąską ulicą wzdłuż straganów.
Stacja VI – Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa
Stacja należy do Małych Sióstr Jezusa. Imię kobiety, która wyszła z tłumu i otarła twarz Jezusa pochodzi od nazwy odbicia „Veraikon”(prawdziwy obraz), które według wierzeń pozostało na chuście.
Stacja VII – Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi
Kaplica stacji VII należy do franciszkanów. Wewnątrz znajduje się kolumna, która była częścią rzymskiej drogi miejskiej.
Stacja VIII – Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty
W pobliżu Bazyliki Grobu Świętego można zgubić właściwą drogę i przyznam się, że stacja VIII umknęła naszej uwadze. Nie ma ona kaplicy, jak większość ze stacji, tylko wyłącznie znak z numerem. Patrząc na mapę, wiem, że trzeba było tuż za stacją VII skręcić w prawo i pójść wąską ulicą ze straganami kilkadziesiąt metrów i zawrócić, aby iść dalej w stronę Bazyliki Grobu Świętego.
Podobnie jest ze stacją IX, do której trzeba wejść w kolejną uliczkę w prawo i dojść do Bazyliki, po czym ponownie zawrócić. Konieczność zawracania jest wynikiem pojawienia się zabudowań uniemożliwiających przejście Drogi Krzyżowej w jednym ciągu, których nie było za czasów Chrystusa.
Główne wejście do Bazyliki Grobu Świętego jest od strony luterańskiego kościoła Odkupiciela (na wieżę którego zachęcam wejść – opis w części „ulicami Jerozolimy”).
Bazylika Grobu Świętego obejmuje Golgotę, która była miejscem ukrzyżowania Chrystusa. Na terenie Bazyliki Grobu Świętego oraz w jej wnętrzu umieszczono 6 stacji Drogi Krzyżowej
Stacja IX – Pan Jezus upada pod krzyżem po raz trzeci
Stacja X – Pan Jezus z szat obnażony
Stacja XI – Pan Jezus przybity do krzyża
Stacja XII – Pan Jezus umiera na krzyżu
Stacja XIII – Pan Jezus zdjęty z krzyża
Stacja XIV – Pan Jezus złożony do grobu
Przez kilka wieków na tym miejscu wybudowana była rzymska świątynia. Dopiero w III w. św. Helena kazała zburzyć pogańską świątynię i na jej miejscu wybudowano kościół. Wtedy również odkryto trzy krzyże i grób Józefa z Arymatei, który zaopiekował się ciałem Chrystusa po ukrzyżowaniu. Syn św. Heleny Konstantyn I Wielki postanowił na tym miejscu wybudować okazałą świątynię, obejmująca Grób Święty, Golgotę i miejsce znalezienia Krzyża Świętego. Ten rozkład zachowany jest do dzisiaj, mimo że ostateczny kształt Świątyni nadali Krzyżowcy w 1099 r.
Przed wejściem do Bazyliki, po prawej stronie znajduje się kaplica Franków, w której jest X stacja. Obecnie kaplica jest zamknięta, a dawniej była wejściem do Kaplicy Golgoty.
Wchodząc do Bazyliki, po prawej stronie, tuż za bramą, znajdują się schody na szczyt Golgoty (Kaplica Golgoty). Wierzchołek skały jest oszklony, a w miejscu znalezienia Krzyża Świętego znajduje się otwór, przy którym wierni mogą przyklęknąć i dotknąć świętego miejsca.
Przed głównym wejściem znajduje się Kamień Namaszczenia, gdzie złożono ciało Chrystusa zdjęte z krzyża. Wierni polewają go wonnymi olejkami, których zapach rozchodzi się po całej Bazylice.
Grób Święty znajduje się po lewej stronie po wejściu do bazyliki. Grób został zabudowany mniejszą kaplicą przez krzyżowców w 1119 r. W kaplicy najpierw wierni mogą dotknąć kamień, którym przykryty był grób Jezusa a później wchodzi się do właściwego grobu gdzie złożono ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu.
Największe kolejki wiernych ustawiają się zarówno do Kaplicy Golgoty jak i do Grobu Świętego. Przyznam się, że do Bazyliki wchodziliśmy trzykrotnie w ciągu dnia, ale za każdym razem liczba wiernych była na tyle duża, że spodziewany czas oczekiwania był zbyt długi, a wzywały nas inne miejsca Jerozolimy. Postanowiliśmy ostatecznie wstać o poranku i wybrać się do Bazyliki zanim jeszcze turyści tłumnie przybędą do Grobu Pańskiego. Bazylika jest bowiem otwarta już od godziny 4 rano. Mimo że przyszliśmy na miejsce o godzinie 6 i tak do Grobu weszliśmy około 8. Wcześniej bowiem były odprawiane msze święte i kolejka mogła się uformować dopiero około 7:30. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli lubi się dłużej pospać.
Czekając na uformowanie się kolejki, zwiedzaliśmy dokładnie całą Bazylikę.
Nieopodal Bramy Damasceńskiej, poza murami starego miasta, znajduje się miejsce zwane Grobem w Ogrodzie (Garden Tomb), w którym według wiernych kościoła anglikańskiego znajduje się grób Jezusa. W XIX w. brytyjski generał Charles Gordon odkrył tutaj wzgórze podobne kształtem do czaszki u podnóża którego odkryto grób, w którym nie było żadnych zwłok. Dodatkowo odkryto tutaj również zbiornik na wodę, co dało przypuszczenie, że w tym miejscu znajdował się kiedyś ogród, a według Biblii Józef z Arymatei pochował Jezusa w swoim ogrodzie.
Będąc na ulicy Via Dolorosa, warto również zajrzeć do kościoła św. Anny – świątynia stoi blisko Bramy św. Szczepana w miejscu, w którym według podań żyli św. Anna i św. Joachim, rodzice Maryi. Znajduje się tutaj Grota narodzenia Matki Bożej.
Na początku Via Dolorosa znajduje się również więzienie Chrystusa jak i Barabasza.
Na krótki film oraz więcej fotografii zapraszam na stronę: