Góra Oliwna to miejsce ważne dla chrześcijan. Na górze tej według wierzeń Jezus Chrystus przebywał nie tylko przed śmiercią. Góra znajduje się po wschodniej części Jerozolimy i najłatwiej dojść do niej, wychodząc wschodnią Bramą św. Szczepana.
Można też dojechać na samą górę komunikacją miejską spod Bramy Damasceńskiej autobusem nr 75.
Bardziej wypasioną wersją jest wynajęcie taksówki. Taksówkarze często proponują pełny pakiet wraz ze zwiedzeniem odległego o kilka kilometrów Betlejem. Warto jednak się targować, ponieważ cena może znacznie spaść. My mieliśmy mocne postanowienie zwiedzania Jerozolimy na własnych nogach, niezależnie od liczby kilometrów do przejścia. Tylko w ten sposób można poznać klimat miasta, gdy jest się niczym niezwiązany. Zatrzymać można się tam, gdzie się chce, i na ile chce, bez ponagleń przewodnika.
Idąc na piechotę od strony Bramy św. Szczepana, należy zejść na samo dno Doliny Cedronu. Po drugiej stronie drogi asfaltowej znajduje się po lewej stronie Grób Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z tradycją w kościele tym znajduje się grób Marii z Nazaretu, matki Jezusa. Kościołem opiekują się mnisi greccy i ormiańscy. Według wschodnich obrządków Maryja Panna zanim została wzięta do nieba zmarła i była pochowana w grobie. Do grobowca schodzi się po kamiennych schodach głęboko pod powierzchnię. W wielkiej sali znajduje się grobowiec w postaci półki wykutej w skale.
U podnóża Góry Oliwnej, niedaleko Grobu NMP, znajduje się Ogród Oliwny (po hebrajsku Getsemani – tłocznia oliwek). Drzewa oliwne znajdujące się w Ogrójcu są najstarszymi żyjącymi świadkami wydarzeń biblijnych. Niektóre z nich rosły nawet przed narodzinami Chrystusa.
Obok Ogrodu Oliwnego wybudowano Bazylikę Agonii (kościół Wszystkich Narodów) w miejscu gdzie Chrystus modlił się tuż przed pojmaniem. Wnętrze kościoła robi wielkie wrażenie swymi zdobieniami i kolorami.
Tuż za Ogrodem Oliwnym można skręcić w uliczkę w prawo i przejść, podchodząc stopniowo pod górę, wzdłuż skraja największego, najstarszego i najdroższego cmentarza żydowskiego. Według wierzeń to pochowani tutaj w pierwszej kolejności wezmą udział w Sądzie Ostatecznym, gdy nadejdzie Mesjasz, a tym samym pierwsi dostąpią zbawienia. Znajdują się tu groby również proroków Zachariasza, Malachiasza i Aggeusza.
W połowie drogi po lewej stronie znajduje się kościół Dominus Flevit (Pan zapłakał). Kształt kościoła przypomina łzę. Według Ewangelii w miejscu tym Chrystus zapłakał i przepowiedział upadek Jerozolimy. Z tarasu przed kościołem rozpościera się widok na Dolinę Cedronu, cmentarz i całą Jerozolimę.
Najpiękniejsza panorama na miasto rozpościera się jednak z samego wierzchołka Góry Oliwnej, a dokładnie spod parkingu hotelu Seven Arches. Idąc od kościoła Dominus Flevit, na samej górze należy skręcić w prawo. Parking jest widoczny z daleka z charakterystycznymi tarasami zabezpieczonymi barierkami.
Oczywiście nasze dzieci skusiły się na przejażdżkę wielbłądem z widokiem na Jerozolimę. Wielbłąd jest widocznie znaną tutejszą gwiazdą, ponieważ można zobaczyć go na sprzedawanych widokówkach.
Spod parkingu koniecznie należy udać się na sam wierzchołek góry, kierując się w stronę wieży kościoła Pater Noster. Kościół wybudowano w miejscu, w którym Chrystus nauczał modlitwy „Ojcze nasz”. W kościele zawieszone są tablice modlitwy w ponad 140 językach.
Od kościoła Pater Noster już zaledwie kilkadziesiąt metrów do Kopuły Wniebowstąpienia. Dokładne położenie kościoła jak i kopuły wskazał nam zapytany o drogę mieszkaniec, który nie odszedł od nas dopóki nie miał pewności czy dobrze trafimy. Sprawdził nawet godziny otwarcia kościoła Pater Noster, który akurat był chwilowo nieczynny. To był kolejny dowód na życzliwość mieszkańców w stosunku do turystów. Wybierając środek lokomocji w postaci taksówki lub autobusu, najlepiej zwiedzanie rozpocząć od tego miejsca i powoli schodzić do podnóża góry.
Kopuła Wniebowstąpienia to miejsce skąd Chrystus 40 dni po zmartwychwstaniu wstąpił do nieba.
W środku Kopuły znajduje się (zgodnie z wierzeniami) odcisk prawej stopy Chrystusa w skale. Odcisk lewej stopy został przeniesiony do meczetu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym.
Poniżej kościoła Dominus Flevit znajduje się cerkiew św. Marii Magdaleny. Jest to jedna z najlepiej rozpoznawalnych budowli w Jerozolimie dzięki złotym kopułom, których jest aż siedem w nawiązaniu do siedmiu demonów, które Jezus wypędził z Marii Magdaleny. Pierwszymi świadkami zmartwychwstania Jezusa były kobiety, wśród których była Maria Magdalena.
Na więcej fotografii zapraszam na stronę: